6 nejzásadnějších důvodů, proč zateplit fasádu domu

Zateplení fasády
Zateplení fasády domu
Tepelná pohoda uvnitř domu, zdravější bydlení bez kondenzace vodních par a vzniku plísní či úspora energií za vytápění. To jsou hlavní důvody, proč bychom měli zateplit fasádu domu. Podle údajů Sdružení EPS ČR se do zateplení fasády pustila již více jak polovina Čechů. A není divu, když lze zateplením fasády u průměrného rodinného domu ušetřit 50 a více procent výdajů za vytápění ročně. Právě na vytápění jde při tom podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zhruba 14 % rozpočtu průměrné české domácnosti.

Dům nebo byt má v Česku zatepleno okolo 56 % lidí. Dalších 17 % si své obydlí zateplí do pěti let, zatímco do 10 let plánuje zateplením domu nebo zateplením bytu ušetřit své energetické výdaje cca 12 % Čechů. Ukázal to průzkum, který pro Sdružení EPS ČR provedla v nedávné době výzkumná agentura Ipsos. O zateplení fasád domů je v dlouhodobějším horizontu stále větší zájem, což má své opodstatnění. Investice do zateplení fasády se vyplatí jak finančně, tak v podobě kvalitnějšího, hezčího a zdravějšího bydlení. A to si uvědomuje stále větší procento Čechů.

Zateplení fasády

Výsledky průzkumu se ale dají číst i opačně, tedy že 15 % majitelů nemovitostí o zateplení fasády ani v dlouhodobém horizontu zatím neuvažuje. To může mít několik příčin, počínaje nedostatkem finančních prostředků, přes různé předsudky, až po neznalost hlavních výhod této investice. Sdružení EPS ČR uvádí 6 klíčových rad, proč byste měli o zateplení přemýšlet.

1) Zateplením fasády uspoříte na výdajích za vytápění

Úspory energií za vytápění jsou u většiny majitelů domů a bytů bezpochyby hlavním motivem, proč se rozhodnou pro zateplení budovy. Je-li zateplení provedeno kvalitně, lze jím ušetřit až 50 % nákladů na vytápění. V kombinaci s dalšími energeticky úspornými opatřeními, jako je výměna oken či změna zdroje vytápění, i mnohem více. Tím spíše bydlíte-li ve starší zástavbě z minulého století. Je spočítáno, že rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu činit až 30 tisíc korun na platbách za energie ročně. A to rozhodně není zanedbatelná částka.

2) Investice do zateplení fasády se vyplatí

Se zateplením domu bývá zpravidla spojena i nová fasáda, která dokáže i ze staré ruiny vykouzlit dům jako nový. Po zateplení se tak v domě nejen lépe bydlí, ale i se na něj dobře kouká. Zateplené domy tím zvyšují svou hodnotu na trhu a případní kupci jsou zpravidla ochotni zaplatit výrazně více. Domy a byty se po zateplení prodávají lépe a především dráže než staré a nezateplené. Dalším důvodem je prodloužená životnost nové fasády a celého domu o desítky let, neboť staré fasády bez zateplení jsou často náchylné k destrukci vlivem deště, větru či mrazu.

3) Budete žít ve zdravějším prostředí

Možná jste slyšeli, že se zateplením domu či bytu se vám budou uvnitř tvořit plísně. Je to však asi největší mýtus, který kolem zateplování fasády koluje, a fyzikální zákony jsou v tomto případě na straně zateplování. Pokud je totiž zdivo nezateplené, dochází ke kondenzaci vodních par. Stává se tak nejčastěji v zimních měsících, kdy jsou vnitřní prostory vytápěny a venku je mráz. Pokud se zkondenzovaná vodní pára ze zdiva nevypaří a nahromadí se, zdivo ztratí akumulační schopnost a uvnitř bytu se mohou vyskytnout vlhké mapy či plísně. Tomu lze předcházet právě kvalitním zateplením fasády, díky němuž dojde ke kondenzaci vodní páry přímo do izolantu, kde se zkondenzovaná pára vypaří. Zateplením fasády tak plísním spíše předcházíte.

4) Zateplením fasády si vytvoříte tepelnou pohodu v zimě, ale i v létě

Je jedno, které je roční období. Kvalitní a dobře provedené zateplení fasády domu nebo bytu vám poskytne optimální tepelné podmínky po celý rok. V zimě ušetříte za vytápění, v létě se obejdete bez klimatizace. V místnostech je totiž pořád příjemná teplota. Zamezením přehřívání interiéru v letních měsících navíc můžete předcházet i zdravotním rizikům.

5) Vystačíte si s menším zdrojem vytápění

Se zateplením fasády domu se výrazně snižuje spotřeba tepla na vytápění, a tak si vystačíte s menším zdrojem o menším příkonu. U starších domů, kde jsou kotle na tuhá paliva, a rozvody tepla zajišťují teplovodní radiátory, se ohřívá zbytečně velké množství vody. Regulace takových systému je náročná a nákladná. Zateplení fasády v kombinaci s výměnou oken často znamená, že starý nešetrný zdroj můžete zcela vyřadit a vyměnit ho za úspornější, například malé tepelné čerpadlo nebo solární panely na ohřev vody.

6) Ušetříte přírodu kolem sebe

Zateplováním domu snižujete množství energie potřebné na vytápění. Právě protopenou energii je potřeba někde vyrobit a v našich podmínkách je to bohužel pořád z velké části z uhelných elektráren. Při spalování uhlí však vzniká CO2 způsobující globální změny klimatu. Stejný případ je vytápění z lokálních topenišť. Jeden m3 tepelné izolace přitom ušetří v průměru až 50 kg emisí CO2 ročně.

Řešíte zateplení? Uvažujete o něm? Máme pro vás další rady a tipy:

  1. Odborník radí

  2. Dotace na zateplení

  3. Chci zateplit

  4. Ceník zateplení

  5. Chyby při zateplení

 

Zateplení fasády domu

Ostatní články

Bezmála polovina obyvatel rodinných domů a bytů v České republice pociťuje v letních měsících přílišné horko ve svých domovech. V přehřátých rodinných domech a bytech žije každý druhý Čech (48 %), avšak více než čtvrtině z nich (27 %) vyšší teplota nevadí. Necelá pětina z nich (18 %) uvádí, že bez prostředků pro snižování teploty by horka v jejich domech a bytech byla nesnesitelná. Nepříjemné vnitřní klima řeší pětina dotázaných v průzkumu Sdružení EPS ČR venkovním zateplením fasády.
Jak na zateplení budovy?
Výdaje za teplo v zimě a za klimatizaci v létě tvoří v rodinném rozpočtu výraznou částku. I proto stále více Čechů řeší zateplení fasády spolu se zateplením stropu a zateplením střechy, aby tak zamezili vysokým účtům za energie. Úspory díky zateplení budovy pak mohou dosáhnout až desetitisíců korun ročně. Snižování energetické náročnosti budov podporuje i stát. Prostřednictvím dotace Nová zelená úsporám a dalších dotačních programů mohou zájemci žádat o dotace na zateplení budov.
Jak zateplit dům
Rozhodnutí zateplit dům většinou předchází zvažování jednotlivých kroků, které tomuto procesu předcházejí. Zateplit dům svépomocí, nebo najmout na zateplení odbornou firmu? Kolik ušetřím zateplením peněz? Jaký vybrat materiál, aby zateplení domu co nejlépe splňovalo všechny technické požadavky a bylo funkční dle požadavků investora? Nechte si poradit od odborníka, Ing. Pavla Zemene, Ph.D., předsedy Sdružení EPS ČR, organizace sdružující výrobce pěnového zateplovacího polystyrenu.